fbpx

Nädalavahetusel toimunud naiste suurseminari iseloomustasid jahmatavad lood ja vakatav publik

Evelin Ilves Meedias

Kogu saal hoiab hinge kinni, kui noor naine loetleb talle autoõnnetuses osaks saanud kehavigastusi: 10-sentimeetrine peahaav, murtud kael ja sisse langenud kops. „Olen tänulik, et olen elus ja terve, sest arstid ütlesid, et niisuguses olukorras kaotatakse enamasti kas keha või mõistus.“

Vabal Laval valitses põnevus ja härdus, vakatused vaheldusid naerupahvakutega, pisarad voolasid nii äratundmisest ja rõõmust kui ka kaastundest. Oma lugu jagasid võrratud naised, kelle elu on pealtnäha roosiline ning keda saadab meeletu edu, kuid kelle valu ja võitlus on seni jäänud varjule. Need lood toodi rahva ette selleks, et jagada julgustust ja inspiratsiooni viia ellu ammu igatsetud muutused või leida üles hoopis tänutunne kõige hea vastu, mis elus juba olemas on.

„Ma ei julge sellest rääkida, sest kardan, et mind lüüakse risti ja valatakse sopaga üle,“ avaldab üks esineja, nutt kurgus. Teine lisab: „Sõbrad kadusid ära, sest nad ei osanud kuidagi käituda. Oleksid nad õnne soovinud ja laps oleks surnud, oleksid nad mind justkui surma puhul õnnitlenud.“

Emaduse rõõmudest ja muredest pajatavad ka teised: „Olin suure uudisega üksi, sest mul soovitati seda teistega mitte jagada. Ei olnud ju teada, kui üürikeseks mu õnn võib jääda.“ „Oi-ei, ema ma küll oma südame ruumi ei lase, see oleks liiga valus.“ Ning: „Läksin naeratades ja avasüli uksele külalisi vastu võtma ning salgasin maha teadmise, et vahetult enne oli kogunenud pinge tõttu saanud jõhkralt vastu päid ja jalgu terve mu pere.“

Juttu tuli ka suhetest ja ärist: „Kui teed koos mehega äri ja miski läheb halvasti, on kohe kõik kreenis – nii töö kui ka suhe.“ „Mõtlesin, et käime seal ära ja tuleme kähku koju külalisi võõrustama, aga sõitsime tagasi hoopis kuulikindlas limusiinis ja mu äriplaan läks vett vedama,“ kõlab lavalt ja publik muheleb sõbralikult. „See, mis aitab edasi minna ja kõigi tagasilöökidega toime tulla, on ülim alandlikkus elu ees.“

Publiku suureks üllatuseks kutsuti peale lõunat lavale kolmest Hannesest koosnev meestepaneel, kes arutles selle üle, missugust väärtust lisavad naised nende ellu ning millist väärtust pakuvad nemad naistele. Samuti sai kõlapinda see, missugune on inspireeriv naine. Meeste mahlakad tähelepanekud võeti kõlava naeru saatel vastu.

Põnevusest ja uudishimust haarasid vaheajal külalised esinejatel varrukast ja küsisid õhinal: „Mis edasi sai?“ Põskedelt pühiti tänupisaraid ja üksteisele jagati kaastundekallistusi. Kõlas väga palju tänusõnu abi eest oma lugusid ja mustreid ära tunda.

Osa suurseminari piletitulust annetati MTÜ-le Naiste Tugi- ja Teabekeskus. Tšekki vastu võttes lausus keskuse juht Pille Tsopp-Pagan, et selle eest saab abivajajatele pakkuda rohkem kui 15 tundi juriidilist ja psühholoogilist nõustamist. Teabekeskus tegutseb annetuste baasil ning annetusi on võimalik teha MTÜ arveldusarvele EE932200221059176719.

Suurseminaril astusid üles ja jagasid oma lugu Kaidi Karilaid, Kadi Kütt, Signe Korjus, Kristina Paśkevicius, Elina Ojastu, Kristel Kruustük, Kadri Sooberg-Aettik, Evelin Ilves ja Marlen Annabel Kubri.
Idee autorid olid Marika Pruul ja Signe Korjus, korraldustiimi juht Laidi Sergejeva.

Lavalt kõlanud indiaani õpetuse järgi koosneb õnne valem tantsust, laulust ja lugude jutustamisest. Seminaril leidus kõike.

Fotol: Evelin Ilves ja naiste suurseminari moderaator Aveli Jänes

Foto: Tiina Kraus Tekst: Signe Korjus